Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorular ve Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Alüminyum

Alüminyum

Alüminyum element formunda doğal olarak bulunmamakla birlikte, yeryüzünde üçüncü en çok bulunan metaldir. Tüm toprak, bitki ve hayvan dokusunda bulunur. Podzolizasyon (podzolleşme) olarak bilinen prosesle alüminyum, Al (OH)3 formunda toprakta daha alt katmanlara taşınır ve bu taşınma sonucunda çözünebilir formdaki alüminyum (Al3 (aq)) yüzeysel sulara ulaşır.

Alüminyum metali inşaat, otomotiv, uçak endüstrilerinde, metal alaşımlarının üretiminde, elektrik endüstrisinde ve pişirme aletleri ile yiyecek paketlemede kullanılmaktadır. Alüminyum bileşikleri ise; antasitler, antiperspirantlar ve gıda katkı maddeleri gibi endüstriyel ve evsel ürünler ile aşılarda kullanılmaktadır.

Nötral pH seviyesinde alüminyumun çözünebilirliği düşük olduğundan, su kaynaklarında çözünmüş alüminyum konsantrasyonu çoğunlukla düşük olup, genellikle konsantrasyonları 0,001-0,05 mg/L arasında değişmektedir. pH 4,5 altında ve pH 7,5 üzerinde alüminyum konsantrasyonu hızlı şekilde artmaktadır. Asidik sularda 0,5-1 mg/L arasında değişen değerlerde görülmektedir. Asit maden drenajında ise 90 mg/L konsantrasyonları gibi daha aşırı değerler görülebilir.

İçme suyunda belli konsantrasyonların üzerindeki alüminyum, renk ve koku oluşumuna sebep olabilir. Suda çözünmüş alüminyum konsantrasyonunun 0,2 mg/L değerini aştığı durumlarda, pH’a bağlı olarak, şebekede alüminyum hidroksit beyaz jelatinimsi formda çökerek, suyun süt görünümlü bir hal almasına neden olur.

Alüminyum Sağlık Üzerine Etkileri

Alüminyum yiyecek, içme suyu gibi geniş bir kullanım alanına sahip olmasına karşın ağız yoluyla vücuda alımında akut toksik etkisiyle ilgili çok az bulgu mevcuttur.

1988 yılında kayıtlara geçen bir vakada; alüminyum sülfat kullanan bir içme suyu arıtma tesisinden kaynaklı olarak yüksek miktarda alüminyum seviyelerine yaklaşık 5 gün boyunca maruz kalan nüfus üzerinde gözlenen semptomlar, baş dönmesi, kusma, ishal, ağız ülseri, deri ülseri, deri kaşıntısı ve eklem ağrıları tespit edilmiştir (WHO, 2010, s. 9).

Bazı çalışmalar yüksek seviyede alüminyum alımında Alzheimer hastalığının gelişebileceğini gösterse de, bu bulguların doğru olmadığını gösteren çalışmalarda mevcuttur. Bu nedenle alüminyumun Alzheimer hastalığı ile ilişkisine dair henüz kesin bir bilgi yoktur (ATSDR, 2008, s. 5).

Sağlık açısından limit değer olarak 0,9 mg/L belirlenmiştir (WHO, 2011, s. 311). Ancak estetik açıdan içme suyunda bulunması önerilen değerler bu değerden daha düşük olduğundan sağlık açısından belirlenen değer kullanılmamaktadır.

Alüminyum Arıtma Yöntemleri

Koagülasyon, flokülasyon ve filtrasyon gibi konvansiyonel yöntemlerle alüminyum giderimi mümkündür. Koagülant olarak alüminyum kullanan bir arıtma tesisi çıkışında bile, eğer iyi işletiliyorsa, 0,1 mg/L ve daha az konsantrasyonlara ulaşılabilir (NHMRC, 2014, s. 380).

İçme suyu arıtma tesisinde alüminyum kullanımı ve çıkış suyunda da alüminyum problemi söz konusu ise, koagülantın değişmesi ya da pH ile ilgili yapılacak düzenlemeler ile alüminyum konsantrasyonları kontrol altına alınabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.