Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorular ve Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, soru sorma yetkiniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Arıtma Tankları Nasıl Çalışır

Arıtma Tankları Nasıl Çalışır

Su, Butyl adı verilen bir malzemeden yapılmış bir haznede saklanır. Su ihtiyacı olduğunda, su hava basıncı ile tankın haznesinden dışarı itilir.

Resimde, tankın üstündeki gövde, suyun tanka girdiği ve ayrıldığı yerdir. Alt kısımdaki ön taraftaki mavi kapak, standart bir sibop hava valfini kapsar (tıpkı bir bisiklet veya otomobil lastiğindeki valf gibi.) Burası, depoya hava pompalandığı yerdir. Bazı tanklardaki hava valfi farklı yerlerde olabilir, bu yüzden bizleri arayıp bilgi alabilirsiniz.

RO deposu su boşken, RO su arıtmasının çalışmasıyla su depoya doğru zorla itilir, su tankı boş iken yani su yokken maksimum 5-7PSI hava basıncına sahip olmalıdır, su depoya doldukça tankın içindeki basınç artar. Standart Ro su arıtmaları, tanktaki basınç RO su arıtmasını besleyen musluk suyunun basıncının yaklaşık 2/3’üne ulaştığında su üretimini durduran otomatik bir kapatma vanasına sahiptir. Bu nedenle, şehir su basıncınız 60PSI ise, RO ünitesi kapatma öncesinde depolama tankını yaklaşık 40PSI’ya dolduracaktır. Bununla birlikte, şehir basıncınız sadece 50PSI ise, tanktaki basınç 30 psi’nin biraz üzerine ulaştığında RO ünitesi depoyu doldurmayı durduracaktır. Bu düşük bir basınçtır, Buz makinalarında arıtma ro tanklarının ürettiği su basıncı buz makinasına yetersiz gelebilir.

RO tankları ile ilgili yanılgılar

RO tankları hakkındaki en büyük yanlış anlama üzerinde yazan galonların ya da litrenin, tankın depo ettiği su miktarı ile aynı olması, çoğu üretici toplam hacmi listelemesi yapar, aslında tankın iç alanının hava ve diğer su alanını tarafından işgal edildiği ölçüde daha az tutulmasıdır. Yaklaşık olarak, 4 galonluk RO tankı olarak adlandırılan sudan yaklaşık 2.5 galon su alırsınız ortalama 4/1 oranı havadır. 12 litrelik bir su tankı 9 litre su verir ya da 4 galonluk bir su tankı 2,5 galon su verir

Bir diğer yaygın yanlış anlama, tankın dış malzemesinin suyun kalitesini etkilediği inancıdır. Aslında, içeceğiniz su, çoğu modern metal tankında paslanmaz çelik olan üstteki vana girişi dışında, tankın yapıldığı metale veya plastiğe dokunmaz, su metal. Su sadece kauçuk bir malzeme olan Butil haznesi ile temas eder, hem RO arıtma cihazlarında hem de kuyu hidrofor tankları için yıllardır kullanılmaktadır.

Sorun giderme

Depolama tankı, sistemi ilk birkaç yıl kullandıktan sonra tezgah altı RO su arıtma üniteleri ile ilgili en yaygın sorunların kaynağı havadır. Depoda yeterli hava olmaması muslukta yeterli su gelmemesine neden olur. Çok fazla hava, muslukta yeterli su olmamasını sağlar. RO sistemine şebekeden gelen düşük su basıncı, tankın su ile dolmasını önleyecek bir diğer yaygın sorun olduğundan, su tank basınçlarını su basıncınıza göre ayarlamanız gereklidir.

Su arıtma tankları arıtma cihazlarında dolum esnasında atık suyun yükselmesine de sebep olmaktadır ortalama 2 aktı atık oluşumunu hızlandırır nedeni su tankının içindeki genleşen balon basıncın dengesini anında ayarlama yapamadığı için. Atık sudan tasarruf yapmak için su tankının boşken 5-7 psi olan havasını maksimum 20-25 psi kadar yükselterek atık suyun azalmasını sağlayabilirsiniz ama bu defada su tankının biraz daha az suyu depo edeceğini bilmeniz gerekiyor örneğin 10 litre 5-7 psi de veriyorsa 20-25 psi de 6-7 litre su elde edersiniz. Şebeke suyunun düşük basınçlı olduğu yerlerde tank havasının yükseltilmesi tavsiye edilmez motorsuz cihazlarda 3,5 var ve üzerinde yükseltme yapılabilir pompalı cihazlarda fark etmeksizin yükseltilebilir. Hadi şimdi pompayı elimize alıp denemelere başlayabiliriz.  su tankı nedir nasıl çalışır makalemizin sonuna geldik herkese sağlıklı yaşamlar dilerim.

Benzer Yazılar

2 Yorumları

  1. Galip Bey Merhaba,
    Öncelikle böyle bir bilgilendirme platformu oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu bilgiler bence altın değerinde. Ancak bir konu hakkında aklımda soru işaretleri var. Tank içerisinde yer alan ve suyun temas ettiği kauçuk malzemenin sağlığa zararı bulunuyor mu? Bazı markalar neden paslanmaz çelik tank kullanılmalı şeklinde bilgilendirmede bulunmuşlar.(rainwater) Bu markalarda su direk çelik tank içerisinde mi bekliyor. Eğer öyleyse hangisini tercih etmeliyim. Cevabınıza göre ürün tercih edeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.