Kaydol

Oturum aç

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ)

Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ)

Genel özellikler

BOİ, aerobik koşullar altında, bozunabilir organik maddenin bakteriler tarafından stabilize edilebilmesi için gerekli olan çözünmüş oksijen ihtiyacı miktarını ifade eder. KOİ ise kuvvetli bir oksidant ile stabilize olabilecek organik maddenin  oksijen karşılığının bir ölçüsünü ifade eder.

Her iki ölçüt de suyun kirlenme miktarı hakkında bir fikir verir. KOİ kısa sürede analizinin yapılabilmesi sebebiyle pratik olarak BOİ’nin ikamesi olarak kullanılabilmekle birlikte, biyolojik olarak okside olabilen ya da biyolojik olarak inert organik maddenin arasındaki farkı gösterememesi en büyük dezavantajıdır.

İçme suyu kaynakları için her iki parametrenin de izlenmesine gerek yoktur. Ancak ham suyun kirliliğine ilişkin değerlendirme yapmak için KOİ ölçümleri kullanılabilir.

Sağlık üzerine etkileri

İnsan sağlığı açısından direk olarak bir olumsuz etkisi olmamakla birlikte, belli değerlerin üzerinde olması halinde suyun kirlendiğine ve sağlığa olumsuz etkisi olabilecek başka zararlı maddelerin varlığına işaret eder.

Benzer Yazılar

Yorum yap