Grup kuralları

Su arıtma cihazı tavsiyeleri ve su arıtma cihazları hakkında makaleler
Su arıtma cihazı tavsiyeleri ve su arıtma cihazları hakkında makaleler
Daha Az Gör

Neden Damacana Su Kullanmamalıyız?

Damacana su birçok açıdan olumsuz yönlere sahip. Farklı damacana su markaları farklı içeriklerde su üretse de damacanaların birçoğu suyun zararları bulunur. Markalar uluslararası standartları göre üretim yapsalar bile zararların çoğu taşıma sürecinde ya da ısıya maruz kalma nedeniyle ortaya çıkar. Suyu plastik bir bidon olan damacanadan içmemek için birçok sebep var.

Damacana Su Zararlı Mı?

Damacanadan su içme konusunda farklı görüşler var. Kimi uzmanlar markaların standartlara uygun ürettim yaptığını söyleyerek bu suların sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ancak karşı görüşler de mevcut. Damacana, bakteri oluşumuna elverişli bir ortama sahip. Aynı zamanda kullanılan malzeme, yüksek sıcaklıklara karşı yüksek dirence sahip değil. Peki bunlar ne anlama geliyor.

Evde kullandığımız damacana su bidonu birden fazla işlemden geçen. Boş bidonlar daha sonra yeninden doldurulmak üzere toplanmaktadır. Toplanan bidonlar özel bir işlemden geçerek yüksek basınçlı su ile yıkanır. Ancak bazı durumlarda yıkama işlemi doğru bir şekilde yapılmaz. Ya da yıkama işleminden sonra da damacananın dibinde tortu kalabilir. İşte bu durumlar damacanada bakteri oluşmasına neden olmaktadır. Standartlara uygun olarak temizlenmemiş damacana yeniden doldurularak size teslim edilebilir. Bu da bakteri kaynaklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Pentair ChlorPlus Chloramine removal carbon block water filter cartridge

Ayrıca damacana su bayileri ürünleri uygun koşullarda saklanmamaktadır. Yüksek sıcaklık ürünün yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum özellikle düşük kaliteli plastik malzeme kullanılmışsa ortaya çıkar. Yüksek sıcaklıkta plastik malzeme suyla karışmaktadır.

Arıtma Cihazları Sağlıklı Mı?

Düzenli bakımları yapıldığı sürece arıtma cihazları sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Arıtma cihazı aldığınız zaman ilk olarak kurulumun doğru yapıldığından emin olmanız gerekir. Tezgah üstü ve tezgah altı modeller farklı şekilde kurulum gerektirir. Kurulum aşamasında profesyonel yardım almak doğru kurulum yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Daha sonraki aşamada ise filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Su arıtma cihazı filtreleri, şebekeden gelen kirli suyu süzerek içilmeye uygun hale getirir. Filtreme işlemi sırasında birden fazla filtre kullanılmaktadır. Böylelikle sudaki tüm zararlı mikroorganizmalar ve bileşenler arındırılmaktadır. Cihazın filtreleri musluktan gelen sudaki zararlı bileşenleri tuttuğu için filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bu değişim, aynı zamanda sağlık için gereklidir.

Hangi Arıtma Cihazını Tercih Etmeliyim?

Seçeceğiniz arıtma cihazı ihtiyaçlarınızı karşılamalı. Örneğin ev tipi ve ofis tipi arıtma cihazları arıtma kapasitesi açısından farklılık gösterir. Ayrıca tezgah üstü ve tezgah altı modeller de kullanım açısından fark yaratır. Bunun yanı sıra cihazlarda bulunan filtre sistemleri de farklılık gösterir. 5 kademeli filtre kullanan cihazlar olduğu gibi 6 kademeli filtreler de mevcuttur. Bazı firmalar 7 kademeli filtreler de sunar.

Su arıtma cihazı mı damacana mı sağlıklı?

Su arıtma sektörü bu nedenle her yönüyle temiz su konusuna çok başka bir bakış açısı getirmiştir. İnsanlar temiz suyu nasıl temin edeceğini düşünmekten çok, temiz suyu sağlayacak hangi cihazı almalıyım diye düşünmeye başlamıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde kullanılan su arıtma cihazları oldukça etkili bir şekilde temiz su sağlamaktadır. Aynı zamanda piyasada temiz su alternatifi olarak damacana su satıcıları vardır. Su arıtma cihazı ve damacana suyu karşılaştırarak ikisinin de olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koyacağız.

Damacana Suyu

Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir ?

 • Tam etkili temiz suyu anında size sunar.
 • Temiz su elde etmek için sipariş, bekleme vs. durumlar yoktur. Temiz su için musluğunuzu açmanız yeterlidir.
 • Mineralleri arıtılmadan, yüksek verimli su elde edebilirsiniz.
 • Sürekli temiz su tüketmek için para ödemezsiniz.
 • Cihazının yılda bir kez çok düşük maliyetli filtre bakımını yapmanız yeterlidir.
 • Size uzun seneler sorunsuzca hizmet eder.
 • Suda bulunan bakteriler, kimyasallar tamamen arındırılır.

Damacana Suyun Özellikleri Nelerdir?

 • Damacana su markadan markaya farklılık gösterse de temiz su olanları da vardır.
 • Temiz su olsa bile, uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığı için bakteri üremesi ve plastikte kimyasalların suya geçmesi mümkündür.
 • Su bittikçe sipariş vermek, beklemek zorundasınız.
 • İkamet ettiğiniz yere su bayisi uzaksa, oldukça zorlanırsınız.
 • Zaman zaman su bayisine ulaşamayabilirsiniz.
 • Her firmanı ph değeri ve su temizliği ihtilaflı bir konudur.

Elde Edilen Suyun Özellikleri

Su arıtma cihazı kullandığınız zaman içme suyunuzu vücudunuz için uygun pH aralığına getirmiş olursunuz. Sağlıklı bir vücut için içilen suyun pH değeri son derece önem taşır. Ayrıca yine cihaz sayesinde suyun içinde bulunan kimyasallar süzülür. Aynı zamanda, musluk suyu her ne kadar temiz gibi görünse de içinde sağlığınız için zararlı olabilecek kimyasallar vardır. Cihazının özellikli filtresi kimyasalların süzülmesini sağlar.

İçtiğiniz suyun lezzetini belirleyen faktörlerden birisi de suyun yumuşaklığıdır. Sert suyun içini zordur. Hem içerken hem de içtikten sonra sizi rahatsız eder. Lezzetli ve yumuşak içimli suya ulaşmanın yolu, su arıtma cihazı kullanmaktan geçer.

Alkali Su Nedir? Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Suda bulunan hidrojen ve hidroksit iyonları miktarı, suyun asidik ya da alkali özelliğini ortaya koyar. Örneğin; sudaki hidrojen iyonu fazlaysa su asidik, hidroksit iyonu fazlaysa alkali su olarak bilinmelidir. Bununla birlikte bilinmesi gereken diğer bir bilgi ise suyun pH değeri 7 seviyesinin altındaysa aynı şekilde su asidik, 7 seviyesindeyse nötr ve 7’nin üzerindeki değerlerdeyse alkali su olarak bilinir.

Alkali su içmek ne işe yarar?

Hepimiz vücudumuz hayatta kalabilmek için hafif alkali yapısını koruması gerektiğini biliriz. Kanımızın pH seviyesi 7.4 ve hücresel sıvı seviyesi ise yaklaşık pH 7.2 dir. Buna göre; hücrelerimiz sürekli olarak asidik atık üretmekte ve vücut sıvılarımız da hayatta kalabilmemiz için vücudun pH seviyesini korumaya çalışmaktadırlar. Vücudumuz asidik atıklardan kurtulmak için oldukça ağır bir çalışma yapar. Asidik atıklar ter ve idrar ile çıkar, buna bağlı olarak her ikisi de düşük pH seviyesine sahip. Asidik cilt yüzeyi kendisi ile temas eden birçok mikrop ve virüsü öldürür.

Alkali Suyun Faydaları

 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Güçlü bir antioksidan olarak bilinir.
 • Vücudun pH dengesini sağlar.
 • Vücudu ödem oluşmasına karşı korur.
 • Böbreklerin çalışma kapasitesini artırır.
 • Böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
 • Vücudu nemlendirir.
 • Cildi besler aynı zamanda güzelleştirir.
 • Yüksek enerji verir.
 • Kemik hastalıklarından korur.
 • Diyabeti önler.
 • Kanserle mücadelede destek verir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Alerjenlere karşı dayanıklılığı artırır.
 • Kalbi korur.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Bağırsak sağlığını korur.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini aynı zamanda da vücut direncini güçlendirir.
 • Diyet veya sporla birlikte zayıflamayı destekler.
 • Asidik beslenmenin tetikleyebildiği rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Alkali Suyun pH Değeri

Suyun ideal olan pH değerini ve saflığını koruması için alkali olması gerekir. Buna bağlı olarak; vücutta temizliğe yaradığı, zayıflattığı ve vücuttaki pH değerini koruduğu gibi pek çok faydasından bahsediliyor.

Alkali su yağları yakar mı?

Kandaki asitlenme kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Kandaki oksijen azalınca dokularda da oksijen azalır. Yağ asitlerini enerjiye çevirecek organlarda, örneğin kaslarımızda yağlar yanamaz. Yağın yakılması için çok fazla oksijene ihtiyaç vardır.

Avantajlı Alkali Su Fiyatları İçin Doğru Adres: Royal Green

Stoklu çalışmayı ilke edinen Royal Green, siparişleri en kısa süre içinde kapınıza teslim eder. Ücretsiz teslimat avantajları ile Royal Green en çok tercih edilen su arıtma cihazlarından biri. Bütçenize uygun ödeme şekilleri ve Royal Green olanakları ile güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Alkali İyonize Su Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alkali İyonize su, bilinen en güçlü sıvı antioksidandır. Alkali su iyonizerleri ilk fonksiyon olarak bilinen en yüksek standartta biyolojik arıtma yaparlar. Ölçülmüş en küçük mikroorganizma 0,18 mikrondur.

Su iyi etkin bir kan dolaşımı için temel bir madde iken vücuttaki toksinlerinde atılmasını sağlar. aynı zamanda vücudun soğutma sistemidir. İnsan yeterli miktarda ve kaliteli su tüketmediğinde bağışıklık sisteminin çökmesini ve hastalıklardan korunamaz bir duruma gelir. doğru suyu içerek yaşamak başta insan olmak üzere tüm canlılar için hayatın en önemli gereksinimidir.

Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşamın En Önemli Destekçisi

Hayatımız Yüksek PH seviyesinden düşük PH seviyesine yapılan bir yolculuk gibidir. Alkali doğar, asidik ölürüz. Anne karnında pH seviyesinin 7,4 – 7,6 arasında alkali olduğu bilinmektedir. Otopsilerde ölçülen genel pH değeri ise 6,8’in her zaman altında yani asidiktir. Bilim insanları yaşlanmanın başlangıcı olarak anne sütü dışında aldığımız ilk besini zamanlama açısından tanımlamaktadır. Bu teoriden yola çıkarak yaşlanma ve hastalıklar, yaşamsal faaliyetlerimiz esnasında vücudumuzda oluşan asidik atıkların bir sonucudur.

Mükemmel Bir Bağışıklı Sistemi Koruyucusu

Bilim insanlarına göre bağışıklık sisteminin ön savunma hattı vücudun alkali yapısıdır. Yani enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara yol açan mikroorganizmalar alkali ortamlarda uzun süre yaşayamaz ve gelişemezler. Öte yandan bağışıklık sisteminin dinamikleri başta kalsiyum ve potasyum olmak üzere; alkali mineral rezervlerimize son derece duyarlıdır. Zengin alkali mineral kaynağı ile yenilenen insan vücudu çok güçlü bir ön savunma hattı oluşturabilmektedir.

Kalp ve Damar Sistemini Destekler

Kanın viskositesi (akışkanlığı) ile asidik birikimi arasında ters orantı vardır. Damarlarımızda taşınan asidik yük, iç yüzeylere hasar verme aşamasına gelmeden önce yağ molekülleri içerisine depolanır. Endotal diye adlandırılan yapının üzerinde (daha sonra tahliye edilmek üzere) biriktirilir. Damar tıkanıklığı ve devamında kalp krizine kadar uzanan sürecin başlangıcı bu şekilde tanımlanmaktadır. Alkali iyonize su, bu birikimi çözmek ve böbrek fonksiyonları ile tahliye etmek için mükemmel bir işlev yerine getirir.

Suyun Kalitesi ve Kirlenme Sebepleri

Suyun kalitesi sebebiyle uygun olmayan malzemeler; su kaçaklarına, içme suyunun içine çamur ve kanalizasyon suyunun karışmasına neden olur.

Suyun bekletildiği bu depoların bakımı düzenli olarak yapılmaz ise su içindeki organik ve inorganik maddeler çökerek tortu oluşumuna neden olmaktadır. Oluşan bu tortu, mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam meydana getirmekte ve suyunuzun kalitesini bozmaktadır. Bundan dolayı; gerek kullanma gerek içme suyu olsun suyun kalitesi için depolarınızın temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Su Tadı Nasıl Olmalı?

Suyunuzun tadı, sizin damak zevkinizi etkiler. Suyunuza tad veren Aktif Karbon Teknolojisidir. İçme suyunuzda fazla bulunan klor, demir, mangan, potasyum, klorür gibi maddeler olur. H2O; mineral, organik veya inorganik madde, mikroorganizma içermeyen bir sıvıdır, çözücüdür.

Alkali Suyun Kalitesi

pH (Potansiyel Hidrojen) sıvı çözeltiler için kullanılan bir ölçüm birimidir ve değeri 0 ile 14 arasında değişiyor. Sudaki hidrojen sayısını gösteren bu değer hidrojen sayısı arttıkça artar. Bu oran 0 ile 7 arasında ise asit, 7 ile 14 arası ise alkali’dir. Bir örnek vermek gerekirse normal hayatta tükettiğimiz su pH değeri olarak 7 (Nötr) civarındadır. Yani satın aldığınız şişe suyun arkasında pH değeri kısmında 7’den daha büyük bir değer görüyorsanız elinizdeki alkalize sudur.

Alkali Su’yun Zararları Var Mı?

Hastalığı olan kişilerin ve özellikle de böbrek hastası olan kişilerin bir doktora danışarak alkali su tüketmesini tavsiye ederiz.