Kaydol

Oturum aç

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Kutsal Makam Sanal Forumu: Su Barış İçin Bir Araçtır

Kutsal Makam Sanal Forumu: Su Barış İçin Bir Araçtır
17 Eylül 2020 – Vatikan’ın himayesinde Dünya Su Konseyi, Encuentro Mundi ve Pan Amazon Ecclesial Network (REPAM) tarafından düzenlenen “Su Hakkından Umut Hakkına” Sanal Su Forumu’na katıldı.

Başkan Loïc Fauchon, Forum’un son gününde ünlü uzmanlar ve aydınlarla birlikte panelist olarak konuşmaya davet edildi.

Kardinal Cláudio Hummes, sosyal adalet ve barış için bir araç olan suya ve sanitasyona daha iyi erişim için yasal çabaları teşvik ederek toplantının açılışını yaptı. Amazon’da yaşayan insanların haklarını koruyan bir ağ olan REPAM’in Başkanı olarak görev yaparken, siyasi ve ekonomik çıkarların insan hayatının önüne geçmemesi gerektiğini vurguladı.

Sahada karşılaşılan sorunların ve bu sorunlara getirilmesi gereken çözümlerin altını çizen Loïc Fauchon, “Su kullanım hakkı, ön şartı olmadan anlamsızdır: suya erişim. Erişim olmaması, hakkın olmaması demektir. Herkesin su güvenliğini sağlamak için siyasi iradenin gerekliliğini vurguladı. Tüm katılımcıları “Barış ve kalkınma için su güvenliği” teması altında kapsayıcı bir diyalogda bir araya getirmek için 9. Dünya Su Forumu’na katılmaya davet etti.

Forumda IPCC üyesi Carlos Nobre, iklim değişikliğinin Amazon’daki etkisine odaklanırken, Notre-Dame Üniversitesi Başkan Yardımcısı Daniel Groody göçün etkilerini ve teolojik açıdan insani gelişme üzerindeki etkilerini sundu. Amerikalı dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, yapılan müdahaleleri sonuçlandırmak için insanlığa yönelik başlıca tehditleri ve suyun insanların gelişmesinde oynadığı rolü sundu.

Loic Fauchon’un Konuşması (İngilizce)

Benzer Yazılar

Sol-Jel Yöntemi

Membranların Tanımı

Yorum yap