Galip Arduç
  • 2
Prof

Suyun Bağışıklık Sistemine Etkisi

  • 2

Suyun Bağışıklık Sistemine Etkisi

İnsan vücudunda bağışıklık sistemi adında savunma mekanizması vardır ve bu mekanizma virüs, bakteri, mantar, enfeksiyona karşı vücudu korur. Bu zararlı organizmalar vücuda girmeye çalışarak zarar verirler. İnsan vücudu pek çok yabancı maddeyle biz fark etmeden savaş içerisine girer ve hastalıklardan vücudu korur. Kimi zaman mikroplarla olan savaşı kaybeden vücut hasta olur. Bağışıklık sisteminin ilk görevi zararlı mikroorganizmaların vücuda girmesini önlemektir. Ancak vücuda girmesini önleyemeyip vücut hasta olduysa yayılmasını engellemek ya da vücudu hastalıktan kurtarmak için çalışmaktadır.

Yaşam boyu bağışıklık sistemi çalışmaktadır. Bazı dönemlerde zayıflayan bağışıklık sistemi özellikle mevsim değişikliklerinde zayıflar. İnsanlarda halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikayetlerin görüldüğü mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek vücudu korumak için önemlidir. Bağırsaklarda bulunan 500’den fazla yararlı bakteri sindirime, emilime yardımcı olmaktadır ve zararlı mikroorganizmaları yok etmektedir. Ancak bağırsak bakterilerinin azalması bağışıklık sisteminin de zarar görmesine neden olur.

Günde 2 litre su içilerek bağırsakların dengeli çalışması sağlanabilir. Düzenli beslenme, yeterli su tüketimi, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek, spor yapmak bağışık sistemini güçlendiren etkenlerdir. Yeterli miktarda su almayan vücudun bağışıklık sistemi zayıflar. Zayıflayan bağışıklık sistemi sonucu vücut güç kaybeder ve hastalıklara karşı açık hale gelir. Özellikle kış mevsiminde grip, nezle gibi hastalıklar sık sık görülür. Bağışıklık sistemi güçlü olan sağlıklı kişilerde enfeksiyon hastalıkları çok az görülür. Yetersiz su tüketimi ve bununla birlikte düzensiz beslenme bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve mikroorganizmaların yok edilememesine neden olur. Zararlı mikroorganizmaların vücuda zarar vermesinin engellenmesi için güçlü bir bağışıklık sistemi gerekir ki güçlü bir bağışıklık sistemi için bağırsakların düzenli çalışması gerekir.

Yeterli miktarda su içmek vücuttan toksinlerin atılması ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için önemlidir. Güçlü bağışıklık sistemi için, güçlü dolaşım, boşaltım ve sindirim sistemi gereklidir. Tüm bunlar için vücudun susuz kalmaması, hücreler için ihtiyaç duyulan suyun vücuda alınması gerekmektedir.   Yemeklerin sindirilmesi ve emilimi, kan yoluyla vücuda taşınması yani metabolizmanın sağlıklı ve sürekli çalışabilmesi için vücudun ihtiyacı olan suyun karşılanması gerekmektedir. Metabolizmanın çalışması sonucunda ortaya çıkan zararlı maddelerin atılması için de su gereklidir. İyi çalışan metabolizma, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tüm bunlar için su tüketimi şarttır.

Bir cevap bırakın

Cevap vermek için giriş yapmalısınız.