Galip Arduç
  • 2
General

Suyun Hayvanlar İçin Önemi

  • 2

Hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan su her canlı için temel yaşam kaynağıdır.  Canlılığı olan her şey de su bulunur. İnsanların sağlıklı yaşamında büyük rol oynayan su hayvanlar ve bitkiler içinde yaşam kaynağıdır.

Doğanın ayrılmaz parçası olan hayvanların yaşamlarını sürdürebilmesi için yemek yiyerek su içmeleri gerekmektedir. Vücutlarında bulunan sindirim sisteminin çalışması için su tüketmeleri şarttır. Etinden ve sütünden yararlandığımız hayvanların çok miktarda suya ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaçlarını gidermek de insanların vazifesidir.

İnek ve onun gibi sütünden yararlandığımız hayvanların sütlerinde bulunan su oranı % 87’dir. Etin sağlıklı olarak süt verebilmesi için su tüketimi çok önemlidir. Hayvanların tükettikleri gıdalara göre su tüketimi değişebilir. Su tüketimini etkileyen çeşitli etkenler vardır. Kuru madde tüketimi, sıcaklık ve çevresel etkenler, sodyum tüketimi, süt verimi gibi etkenler su tüketimini etkiler. Hayvanların çeşitlerine, ağırlıklarına göre vücut ısısının dengelenmesi için gereken su miktarı değişkendir. Bazı türler aşırı miktarda su tüketirken bazılarının tüketimi çok daha azdır.

Hayvanların ihtiyacına göre su verilmesi onların verimliliklerini arttırarak ve ömürlerini de uzatır. Bu sayede onlardan çok daha fazla yararlanmış oluruz. Bu canlıların fiziksel performansından, etinden, sütünden yararlanıyorsak onların bakımını iyi yapmalı ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız. Yaşamsal faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için ihtiyaçları olan hava, ısı, ışık, topraktan faydalanmalarını da sağlamalıyız.

Süt sığırlarının vücutlarının yüzde 56-81’i sudan oluşmaktadır. Hayvanlardan temin edilen sütün yüzde 87’si sudan oluşmaktadır. Günde 33-35 kg süt veren bir ineğin üretmiş olduğu her bir kg süt için 2.2-2.7 kg suya ihtiyacı vardır.

Hayvanlar vücutları için ihtiyaç duydukları su ihtiyaçlarını yüzde 83 oranındaki kısmını içme suyu ile karşılarlar. Soğuk ya da sıcak olmayan normal ısıdaki suyu tercih ederler. Sığırlar gün içinde 12-14 kez su tüketirler ve her defasında 5.4-7.2 kg. su tüketirler.

Hayvanlarda insanlar gibi aç olarak haftalarca yaşayabilir ancak susuz uzun süre yaşayamazlar. Su mikroorganizmalar için de bir hayat alanıdır ve suda yaşayan pek çok hayvan vardır.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.