Galip Arduç
  • 3
Prof

Yaşlılık ve Su Tüketimi

  • 3

Yaşlılık ve Su Tüketimi

Vücutta yeteri kadar su bulunmaz ise kanda yoğunlaşma olur ve kanın akışkanlığında azalma oluşur. Kan yoğunluğunun artması ile uyarı sisteminde azalma olur. Kan akımında yavaşlama sonucu damarlarda tıkanıklık oluşur. Damarlardaki tıkanıklık da doku ve organların ihtiyaç duyduğu besin öğelerini, oksijeni yavaş ve yetersiz olarak ulaştırmaya başlar. Bunun sonucunda organların çalışmasında sorunlar oluşmaya başlar.

Yetersiz su tüketimi vücut için ciddi bir sorundur ve pek çok kronik rahatsızlığa neden olabilir. Yaş ilerledikçe suyun tüketilmesi daha da önemlidir. İlerleyen yaşlarda su kaybının artışına neden olan bir neden de boşaltım sisteminde bozukluk olmasıdır. İlerleyen yaşlarda böbreklerin yapısında değişiklikler oluşur, böbreklerdeki süzme işleminden sorumlu olan hücrelerde zayıflama oluşur. Suyun ve tuzun geri emilimini sağlayan renin ve aldosteron hormonlarında azalma oluşur. Böbreklerdeki su atımını sağlayan antidüretik hormon salınımında da azalma oluşur. Tüm bunlarla birlikte, yaşın ilerlemesiyle böbreklerde su kaybı artışı olur. Yaşlılarda olan hipertansiyon nedeniyle kullanılan ilaçlar böbreklerin su kaybını arttırır. Yaşlılıkta deri elastikiyetini kaybederek su ve yağ kaybeder. Bunun yanı sıra terlemeyi düzenleyen hücrelerdeki işlev bozuklukları nedeni ile deri vasıtasıyla su kaybı oluşabilmektedir.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık, hareketsizlik gibi nedenler yaşlıların su içmeyi unutmasına neden olur. Ayrıca tat ve koku alma duyularındaki azalma ile iştahsızlık oluşur bu da su içimine engel olur. Susuz kalan vücutta tükürük salgısı azalarak ağız kuruluğu oluşur bu da yemeklerin yutulmasında sıkıntı yaratır. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan diş sorunları su içme isteğini azaltır. Yaşlılıkta midenin boşaltım hızının azalmasıyla tokluk hissi oluşarak susuzluk hissiyatında azalma olur. Yetersiz su alımı yaşlılıkta midedeki lezyonların ilerlemesine ve bununla beraber kusmaya ya da ishale neden olabilir. Bu belirtiler vücuttaki su kaybının fazla olduğunun göstergesidir. Yaş ilerlemesiyle birlikte bağışıklık sistemi zayıflar ve enfeksiyon hastalıkları oluşabilir. Bağışıklık hücrelerinin çoğalması yavaşlayarak vücudun direncinin düşmesine neden olur. Direncin azalması ile su ihtiyacı artar.

Ne yazık ki yaşlıların su ihtiyacını ihmal ettiği çok sık görülen bir durumdur.  İdrar kaçırabileceğinden korkan yaşlılar da su içmekten kaçınırlar.

Tüm bu nedenler yaşlıların su tüketimine dikkat etmeleri gerektiğini gösteriyor. Günde iki litre tüketmeleri çevrelerindeki kişiler aracılığıyla sağlanmalıdır.

Bir cevap bırakın

Cevap vermek için giriş yapmalısınız.