Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorular ve Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, soru sorma yetkiniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Sıcaklık

Sıcaklık

Su kaynakları; iklimsel koşullar, su kaynağının özellikleri gibi pek çok faktörün etkisiyle farklı sıcaklıklarda olabilir. Genel olarak, su sıcaklığının 16oC’den düşük olması tercih edilir (Nemerow et. al, 2009).

Sıcaklık; suyun yoğunluğu, viskozitesi, yüzey gerilimi, çözünürlüğü gibi parametrelerin yanı sıra, kimyasal, biyokimyasal ve biyolojik aktiviteyi etkileyebilme potansiyeli olması sebebiyle su arıtma tasarımında oldukça önemli bir parametredir (Crittenden et.al., 2005).

Yüksek su sıcaklıkları mikroorganizma gelişimini ve tat, koku, renk ve korozyon problemlerini arttırabilmektedir (WHO,2011, s. 230).

Sağlık Üzerine Etkileri

Su sıcaklığının insan sağlığı üzerinde direkt olumsuz etkisi olmamakla birlikte, soğuk sular içile bilirlik açısından daha çok tercih edilmektedir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.