En İyi Su Arıtma Cihazı Hangisi – Tavsiyeler

Merhaba bir su arıtma cihazına sahip olmak istiyorsunuz ama hiç bir konu hakkında ön bilginiz yok ve kafanız karışık mı hangi su arıtma cihazını alacağınıza karar veremiyorsanız doğru yerdesiniz.

1-Cihaz Kapalı Kasa mı Olmalı Yoksa Açık Kasa mı ?

Genelde pazarlamacı taktiği ile kapalı kasa arıtma cihazlarını ön plana iterler nedeni içerisi görünmediği için bir de bir cihaz şeklini alıp kompak bir tasarıma sahip olması. Gelin kapalı kasa olan su arıtma cihazlarının dezavantajlarına ve artılarına bir göz atalım.

Kapalı Kasa Arıtma Dezavantajları

 • Öncelikle %90 kapalı kasa arıtma cihazları daha az yer kaplasın diye 6-8 litrelik su tankı tercih edilir oysa açık kasa modellerde 12 litre tercih edilir ve daha fazla su depolama yapar ve 8 ile 12 litre tank arasında %10 fiyat farkı mutlaka vardır 12 litre su tankı daha pahalıdır ama her nedense kapalı kasa cihazlar açığa göre pahalı satılır.
 • Kullanılan ön aşama filtreleri %98 inline, kapsül, kolay değişir dediğimiz filtre sistemine sahiptirler ama hijyen yönünden kullan at filtre daha iyi değil mi dediğinizi duyar gibiyim bu bir pazarlama tekniğidir yani algı operasyonu inline filtreler açık kasada kullanılan housing filtrelerden hacmen  %70 daha ufaktır buda filtrenin %70 oranında ömrünün daha kısa olacağı anlamına gelmektedir. Sizin için bir inline filtreyi kestim ve karşılaştırma yaptım.

Filtrenin metre ile ölçüm farkı arada ne kadar fark olduğunu görüyoruz. küçük olan kalınlık 4,5 cm büyük olan 7.0 cm uzunluk olarak inline filtre 23.00 cm housing filtre uzunluğu 25,30cm

Bu şu demek oluyor inline filtre 3 ay kullanım ömrü varsa housing filtre 9 ay kullanım ömrü vardır. inline filtrenin en büyük dezavantajı budur sizi devamlı filtre parasına mahkum eder.

 • Kalitesiz inline filtre kullanıldığında filtrenin patlama riski daha yüksek
 • İleriye dönük filtre sayısını artırmada cihaz üzerinde güncelleme yapamazsınız
 • Genelde satıcı firmaların sadece kendi cihazına göre özel ölçülerde yapılır buda başka X bir marka filtre kullanmanızı engeller ve devamlı yüksek fiyatlara filtre alırsınız filtre boyutları ve giriş çıkış bağlantı ölçüleri evrensel değildir çoğu markanın (%90).
 • Filtre ömürleri çok kısa olduğu için ve satıcılarda bunu tam olarak belirtmediği için hijyenik su yerine tam tersine hijyen olmayan su içersiniz.

Kapalı Kasa Su Arıtma Avantajları

 • Ürünün görüntü güzelliği iyi olması

Açık Kasa Su Arıtma Faydaları ve dezavantajları

 • Housing sistemli açık kasa arıtma cihazları her zaman fiyat performans bakımından %70 daha avantajlıdır. bu yüzden mümkün olduğunca açık kasa modelleri tercih ediniz.
 • Filtreleri evrenseldir hemen her firmada bulunur filtre maliyetleri %50 daha uygundur %70 daha uzun ömürlüdür.
 • Su tankını istediğiniz litre ile büyütme olanağınız mevcuttur.
 • İlerde yeni çıkan filtreleri kolaylıkla ekleyebilirsiniz.
 • İki parça halindedir tank ve cihaz ayrı ayrı durur yeriniz dar ise su tankını ayrı bölüme cihazı ayrı bölüme monte edebilirsiniz.

2- Pompalı mı Pompasız mı olmalı ?

Pompasız bir arıtma cihazı 4 bar giriş suyu basıncında ortalama attığı atık su miktarı 1 bardak temiz verirken 2 bardak suyu da atık olarak oluşturur ama pompalı modellerde bu durum farklıdır pompalı modellerde 1 bardak temiz su verdiğinde 1,2 bardak da atık su oluşturur pompa membran filtreye yaklaşık 10 bar basınç ile suyu göndermektedir ve ozmoz olayını hızlandırdığı için atık oranı düşer hem de arıtma hızını 3 katına çıkarır. Aşağıdaki video bu olayın kanıtıdır.

ozmoz cihazlarında atık suyu kafaya fazla takanların mutlaka pompalı (motorlu) su arıtma cihazı alması gereklidir. Videoda şebeke suyu 4 bar olarak giriş yapmakta membrana eğer bu basınç 3 bar ve altına düştüğünde durum çok daha vahim hale geliyor örneğin atık oranı değişiyor arıtılmış su 1 bardak ise atık oranı 4 bardağa çıkar bu yüzden şebeke suyu basıncı düşük olan illerde mutlaka pompalı model kullanmalısınız. İstanbul’un su basıncı 6-8 bar arasında değişiyor geceleri bu değerler biraz daha fazla yükselmektedir. İzmir Ankara gibi illerimizde bu oran biraz daha düşük 3-4-6 bar arası binanızda hidrofor varsa ortalama 4 bar basınç ile evlere suyu iletmektedir hidroforlu binalarda pompalı kullanmaya bilirsiniz ama atık su oranı az olsun diyorsanız mutlaka pompalı model şart. arıtma cihazlarında neden pompalı pompasız model ayrımı var anlamış olduk.

Arıtma cihazlarındaki pompa çok elektrik harcamaz ve gürültülü çalışmaz günde ortalama kullanacağınız su miktarına göre 30-40 dk kadar ancak çalışır ayda tükettiği elektrik miktarı 10 lirayı geçmez.

Şebeke suyu basıncınızı nasıl ölçerim ? derseniz bunu bir manometre yardımı ile ancak ölçebilirsiniz. manuel nasıl anlarım manuel olarak elbette tam olarak anlayamazsınız ama suyun bol akışından en azından arıtma cihazı için yeterli basıncınız var mı anlamış olursunuz çeşmeyi açtığınızda su canlı fışkırma ile akıyorsa basıncınız baya kuvvetlidir ama cansız ve yavaş akıyorsa su basıncınız düşük demektir bu durumlarda pompalı model arıtma cihazı şart oluyor.

3- Filtre Kalitesi Ne Olmalı Kaç Aşamalı (Filtreli) Olmalı Su Arıtma Cihazımız

Öncelikle bir arıtma cihazı almadan önce kullanılan filtre kalitesi çok önemlidir ve filtrelerin bazı kuruluşlar tarafından sertifikaya sahip olması gereklidir. Kaliteli bir arıtma cihazı NSF ve FDA sertifikasına sahiptir bu sertifikaları taşıyan arıtma filtreleri güvenli oluyor.

Sağlıklı bir arıtma cihazında olması gereken filtreler:

 1. Aşamada 1 ya da 5 mikron sediment (spuun, tortu) filtresi ilk olması gereken şebeke suyundaki kapa partiküllerin membrana zarar vermemesi için önemlidir.
 2. Aşamada bir GAC (Granül Aktif Karbon) olmalı bu filtre şebeke suyundaki kloru ve suya kötü tat veren bazı inorganik maddelerin membrana ulaşmasını engeller ve membran filtrenin düzgün çalışmasını sağlar.
 3. Aşamada ek olarak bir CTO (Carbon Blok) Filtre kullanılması daha fazla klor ve inorganik madde tutulmasını sağlar ve GAC karbondan çıkan bazı karbon tozlarının tutulmasını da 5 mikron gözenek yapısı ile tutulmasını sağlar.
 4. Aşama Ana membran filtremiz bu filtre esasında suyu ayrıştıran temizleyen yani arıtan filtredir. su bu filtrede ikiye ayrılır bir kısmı atığa bir kısmı da arıtılmış tarafa yani su tankına gitmektedir. arıtılmış saf suyumuz ozmoz tankında biriktirilir buraya kadar su tamamen saflaştırılmış yani arıtılmış oldu bundan sonrasında suyu sağlıklı hale getirmek için bazı özel filtreler kullanmalıyız.
 5. Tatlandırıcı post karbon filtresi bu filtre genelde Hindistan cevizi kabuğundan imal edilir suya tat vererek içimini kolaylaştırır.
 6. kaliteli bir mineral alkali filtresi bu filtre saflaşan suya kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi mineralleri suya tekrardan katar ve su sayede suyun alkali ph değeri de yükselir. normalde bu filtre kullanılmadığı zaman suyun pH değeri 5,5 yada 6,5 pH dolayında olur iletkenlik (ppm) 05-10 ppm civarında olur buda saf su demektir faydası olmadığı gibi zararları da mevcuttur. alkali mineral filtresinden geçtikten sonra suyumuzun değerleri yükselir pH değeri 7,5-9,5pH arasında iletkenlik ise 40 ve üzerine çıkar buda suyun oldukça kaliteli olduğunu gösterir.
 7. Ek bir güvenlik olarak arıtma cihazına UV filtre (dezenfekte)filtresi eklenebilir çokta elzem önemli bir durum değildir ama olursa suda oluşabilecek bakterileri yok etmek için tercih edilebilir fu filtre maliyeti biraz yüksektir ve ilk alınan 1bardak suyun sıcaklığı 40 derece civarında olur o yüzden içimi hoş olmadığı için her defasında 1 bardak suyu boşaltılarak kullanılır. dediğimiz gibi çokta gerekli bir filtre değil çok hassas kişilerin tercih edebileceği bir filtredir.

Bu şekilde kaliteli filtrelerden oluşan bir arıtma cihazı tercih etmenizi öneririm kalitesiz ürünleri kullanmak yerine NSF sertifikasına sahip ürünleri kullanmak en akıllıca bir karardır. nsf.org sitesinden de bu filtre marklarını sorgulamak şart her önüne gelen Nsf li der ama sorgulamada çıkmayabilir.

Dünya genelinde kaliteli ve sertifikalı filtre markaları: Pentek (Pentair), Omnipure, Dow Filmtec, Biocera, Swun

Kaliteli ve eksiksiz üzerinde her türlü özelliği barındıran örnek arıtma cihazı linki

su arıtma tavsiyesi