SEPET

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MAĞAZAYA DÖN

Flow Akış Kısıtlayıcı Nedir

Su arıtma cihazlarında membran filtrede atık su çıkışında kullanılan Flow diğer adıyla akış kısıtlayıcı nedir yada ne işe yarar bu makalede flowu inceleyeceğiz.

Flow arıtma cihazlarında membran filtre içinde su basıncını yükseltmek için kullanılan bir sıvı kısıcı dır genelde Flow 200-300-350-450-550-1200-1500 diye üzerinde numaraları vardır. Numara yükseldikçe atık su miktarı da yükselir ve membran basıncı da numaraya yükseldikçe düşer.

Hangi membran da hangi flowu kullanmamız gerekiyor:

Flow 200-300 = 50 GPD membranlar için uygundur.

Flow 350-420 = 75 GPD membranlar için uygundur

Flow 450-550 = 100 GPD membranlar için uygundur .

Flow 1200-1500 = 300 GPD membranlar için uygundur.

Buradaki numaralar ne anlama geliyor 60psi basınç altında dakikada kac cc su çıkışı olduğu anlamına gelir. Örnek flow 420 de 60psi basınç altında 420cc su atık oluşturur yani yaklaşım yarım litre kadar.

Genelde evsel modellerde kullanılan flow modelleri bunlardır ama 300 lük flowu 75 GPD membranlarda da atık su az olsun diye kullanan firmalar mevcuttur flow kısılırsa bu seferde membran filtrenin ömrünü kısaltmış oluruz bu yüzden kullanılan flowlar da iyi seçmek gereklidir.

ipucu: Flow yoksa ya da temin edemiyorsanız basit bir vana ile de manuel ayarlama yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde 420 lik bir flowun içini meraklılar için taş motoru vasıtasıyla açtık inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Yorum

  1. arıtmanın şebeke su giriş vanasını kapatmama rağmen flow kısıcı dan saniyede bir damla şeklin de su çıkışı oluyor sebebi nedir.

    1. flow dan saniyede bir damla atık çıkıyor ise shut-off valf kaçırıyordur yada çekvalf kaçırıyordur hocam ayrıca flowun tamamen kesilmesi 5-10 dk yı bulabiliyor membran içindeki basınç bitene kadar damla damla akar bu süreden sonra kontrol yapınız.

  2. shut-off parçası mebran temiz su yerine atık su çıkışına bağlanmış değişiklikten sonra şebeke vanasını kapattığımda damlama kesildi. teşekkürler..

  3. çekvalf mebranın atık su çıkışına bağlanmış temiz su çıkışına taktim şebeke vanası kapandıktan sonra falow dan damlama durdu.teşekkürler..fakat motor durmasına rağmen şebekeden su almaya devam ediyor acaba motor adaptörü zayıfladığından motor yeterli basınç üretemeyip duruyor ama depo dolmadığından su almaya devammı ediyor. shut-off açtım siyah parçalarda deformasyon yok.. ayrıca çekvalf bozuk olduğu nasıl anlaşılır…

  4. 350 lik flow var benim cihazımda 200 yada 100 lük flow kullansam atık su oranı düşermi böyle bir işlem yapmam doğrumu

    1. flow düşürebilirsiniz elbette atık sudan her düşüşte tasarruf sağlanır ama 300’lük flow altı kullanım membran filtrenin de aynı oranda erken tıkanmasına sebep olur ama şebeke suyunuz tds değeri çok yüksek değilse 200 lük kullanabilirsiniz örneğin 100–200ppm arası şebeke suyu tds değeri varsa düşük kullanmanızda çok sorun olmaz.