SEPET

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MAĞAZAYA DÖN

Permeate Pump Ters Osmoz %80 Atık Su Tasarrufu?

Permeate Pump (pompa) nedir, permeate pump nasış çalışır, permeate pump atık su tasarrufu nasıl yapar ve ozmoz su arıtma cihazlarında atık sudan nasıl tasarruf edilir, atık su nasıl azaltılır.

Geçirgen bir pompa nedir?

Kanalizasyona gönderilen suyu korumak ve sistemin en yüksek verimle çalışmasına izin vermek için bir permeat pompası ters osmoz (RO) sistemi uygulanır. Geçirgen pompalı bir RO sistemi, mükemmel bir akış hızında daha yüksek kalitede su üretir. Geçirgen pompalı RO sistemi tahliye edilecek suyun% 80’ine kadar tasarruf sağlar.

Ters ozmozda nüfuz nedir?

Ters osmozda permeat  , RO membran filtrasyonundan sonra üretilen temiz içme suyu olarak tanımlanır. Geçirgen pompa ismini ters osmoz sırasında temiz su üretimini hızlandırma yeteneğinden alır. 

Ters osmoz zarı kirletici maddeleri nüfuz suyundan ayırır. TO red suyu  (aynı zamanda tuzlu su ya da konsantre olarak adlandırılır) akıtmak için kirletici taşır. T o giriş ve bir süzüntü pompası çıkışı ve kirli su distilasyon düzeninden içme suyunun ayrımı göstermeye “üzerinden tuzlu su”, “tuzlu çözelti” olarak etiketlenir. 

permeate pompaları nasıl çalışır

Permeate pompası, RO reddetme suyunu veya tuzlu suyunu bir odada saklar ve permeatı RO depolama tankına göndermek için enerji olarak kullanır. Atık suyu pompada toplanırken, arıtılmış suyunu depolama tankına iten bir pistonu çalıştırır. Bu işlem, tanktaki su basıncının RO membranına baskı yapmasını önleyerek sistemin performansını artırır.

Bir permeate pompanın atık su için bir giriş ve çıkışı vardır ve her iki tarafta da nüfuz eder. Atık su, arıtılmış suyu depoya göndermek için gereken enerjiyi sağlar. 

Permeate pompa diyagramı

Permeate pump çalışma diyafram bağlantı şekli

RO permeate pompası bir basınç arttırıcı RO pompası değildir.

Bir RO pompası, RO membranının çalışması için çok düşük olduğunda su basıncını arttırır. Permeate pompaları, su basıncını artırmak veya su vermek için kullanılmaz, ters ozmoz sistemlerinin su tasarrufu sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanmamıştır. Bir RO yardımcı pompası, su basıncını yükseltirken, RO permeate pompası ters ozmozu daha verimli hale getirerek atık sudan %80 tasarruf sağlar. Normal ozmoz pompaları ile bu aynı işlemi yapmaz yani bu pompayı arıtma pompası olarak kullanamazsınız.

Geçirgen bir pompaya ihtiyacınız var mı?

Diğer birçok pompanın aksine, geçirgen bir pompanın çalışması için elektrik gerekmez. Bunun yerine, RO tankı dolduğunda daha fazla suyun boşa gitmesini önlemek için boşa harcanacak olan hidrolik enerjiyi kullanır. Bir RO sistemine bir permeat pompası ekleyerek ve yılda ortalama %80 su tasarrufu yaparak verimlilik elde edersiniz.

Sağlık Kontrol Merkezleri,  ters osmoz sistemlerini  en iyi ev su arıtma yöntemlerinden biri olarak görüyor , ancak kendi başlarına verimli değiller. Bir permeate pompası, RO depolama tankında toplanan temiz su miktarına karşı drenaja gönderilen su miktarını azaltarak RO sisteminin verimliliğini arttırır. Geçirgen pompa, bir RO sisteminin optimum performans için daha az su kullanmasını sağlar. 

Neden bir RO sistemi nüfuz eden bir pompaya ihtiyaç duyar?

Ters ozmoz sistemleri suyu çok yavaş yapar.  Bu nedenle, bir depolama tankı ile birlikte gelirler, böylece ihtiyacınız olduğunda RO suyu kullanıma hazır hale gelir. Depo hidro-pnömatiktir, yani içinde bir diyaframla ayrılmış iki haznesi vardır (hava ve RO suyu için). Su depoyu doldururken, hava sıkışır, suyu depodan dışarı itmek ve musluğa göndermek için enerji üretir. Bu enerji aynı zamanda su üretimini yavaşlatan RO membranına karşı direnç oluşturur. Üretim yavaşlarken, suyun drenaja oranı artar ve sistem verimi kaybeder.

Geçirgen pompa, tankla RO membranı arasında bir bariyer oluşturur, böylece tankın artan basıncı üretimi etkilemez. RO suyunu tanka itmek için pompayı çalıştırmak için boşaltılacak suyu kullanır. Bu, verimliliği artırır, düşük bir tahliye oranını korur ve membranın optimum kalitede su üretimi seviyesinde çalışmasına izin verir.

Bir odaya girmeye çalıştığınızı hayal edin, ama birileri diğer tarafta kapıya doğru ittiriyor. Çok fazla çaba harcadıktan sonra zorla girebilirsiniz, ancak size yardım etmek için yanınıza daha fazla kişi eklerseniz, çok daha kolaydır. Geçirgen pompa, membranın dirençten geçmesine yardımcı olan ilave kuvvet gibi davranır. 

Faydaları:

Kanalizasyona gönderilen suyu kurtarır 

Bir RO sistemi, üretilen her bir litre için atığa üç litre su gönderir. Ancak, nüfuz eden bir pompayla, baştan sona boşa harcanan drenaj suyuyla aynı temiz içme suyu oranını korur. 

Üretimi arttırır

Bir permeate pompası membran üzerindeki basıncı azaltır ve RO depolama tankının daha hızlı dolmasını sağlar. Pompa ayrıca, artan verimlilik nedeniyle bir RO membranı tarafından üretilen temiz su miktarını da arttırır.

Elektrik gerektirmez 

Permeate pompaları, elektrik yerine enerji için RO atık suyu kullanır. Kanalizasyona giden kirli suyu toplarlar ve bu enerjiyi, nüfuz eden suyu, ters ozmoz depolama tankına ihtiyaç duyuncaya kadar itmek için kullanır.

Nereden Temin Edilebilir

Şuan Türkiye’de satan yok ama yurt dışı alışveriş sitelerinden temin edilebilir 30-50 dolar seviyelerinde fiyatları vardır. örnek amazon satış linki

Videoyu izlerseniz gerçekten tasarruf sağladığını görmüş olaçaksınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

  1. Meralar,ürününüzü güzel tanıtmışsınız..Bu Permeate pompasının fiyatı nedir?Nasıl temin edilir her arıtma cihazına uyum sağlar mı? Bilgilendirilme dileğiyle teşekkür ederim.

    1. Ürünü ben satmıyorum hocam sadece bu ürünün var olduğunu satan firmalardan temin edilebilir olduğunu makalede belirttim şuanda Türkiye stoklarında bu ürün yok ama yakında satıcı firmalara gelecektir talepler doğrultusunda ürün fiyatı ise yaklaşık 40-60 dolar arası

  2. Merhabalar hocam bu ürün türkiyeye niye getirilmiyor ülkemizin suyu çok mu fazla boşuna gidere veriliyor türkiyeye getirilse herkes alır su arıtma cihazlarında standart olmalı sonucunda israfı önlüyor sizden türkiyeye getirmenizi rica ediyorum Türkiye de satılmalı

    1. Asıl soru bu Permeate pompası’ın yerlisi neden yok. Herşeyi üretebilen bir ülkeyiz ve bu pompanın uygun fiyatlı yerli ve milli si olsa bütün Reverse Ozmosis su arıtma sistemlerinde kullanılır yani potansiyel olarak madem bir su ısrafı var neden tasarruf pompamız olmasın.?

  3. Faydalı bir pompa atık suyu kafaya takanlar için ideal ama fiyatı pahalı bir arıtma parası kadar varmış nerdeyse